PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=111249}

Miraż

Mirage
7,2 786
ocen
7,2 10 1 786
Miraż
powrót do forum filmu Miraż

Kilka pierwszych minut filmu mi umknęło (dosłownie... zacząłem oglądać na scenie schodzenia po schodach w ciemności, i już tutaj dostałem orgazmu od gry światłem), chętnie to naprawię jak Ale Kino! jeszcze raz puści ten film. W każdym razie - nie wiem, od czego ten film się tak dokładnie zaczyna, jednak fabuła opiera się głównie na tym, że David Stillwell (Gregory Peck) stwierdza, że w jego biurze były 4 poziomy podziemia... A teraz jest tylko jedno. Kobieta, którą wyprowadził z ciemności, agresywnie na niego reaguje, choć widzi ją pierwszy raz w życiu. W mieszkaniu facet z bronią radzi mu opuścić miasto. Jego mieszkanie jest puste, a po jakimś czasie orientuje się, że nie pamięta co robił 2 lata temu, przed przystąpieniem do pracy... O co tu do diabła chodzi?!

Im dalej w las Nowego Jorku, tym więcej pytań, niebezpieczeństw, i coraz trudniej o odpowiedź. Film wsysa natychmiastowo i angażuje widza w łączenie mozaiki z kolejnych zdań wypowiedzianych przez napotkane postaci (rewelacyjny montaż!), razem z Davidem próbowałem znaleźć następny punkt zaczepienia, wyjścia z sytuacji.

Wspaniały film o walce o sprawiedliwość i samego siebie, z gęstym klimatem, rewelacyjnym scenariuszem i zdjęciami. Na takim diamencie najmniejsza rysa gryzie, tu tak jest z trzema scenami:
- strzelanina w piwnicy (niemrawa, szczególnie w porównaniu do reszty filmu);
- początek wątku z Shelą (scena w parku...);
- w jednej scenie psychoanalityk mówi, że kwestią dobra i zła zajmuje się teologia (więc chciałbym sprostować, że dobro i zło to kwestia moralna, czyli filozofia, religii nic do tego)

A poza tym - wielki film. Miłośnicy czarnych kryminałów koniecznie już teraz, reszta może poczekać z obejrzeniem z trzy minuty.


8+/10
Na YouTube tylko coś takiego znalazłem: drobna, mało znacząca scenka:
http://www.youtube.com/watch?v=to2xYmWnQAc

ocenił(a) film na 9
_Garret_Reza_

Zdjęcia jak zdjęcia (bezbłędne, zgoda), ale to montaż tego filmu do dziś budzi podziw i zawrót głowy. Zapiera dech to skojarzeniowe montowanie obrazów.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones